Český rytíř - Hrdinské příběhy z Čech, Moravy a Slezska z dob křesťanských

Kód: 9788073764630
400 Kč
Skladem
Můžeme doručit do:
27.6.2024
Možnosti doručení

České pověsti a legendy z dob křesťanských. Naučná kniha psaná čtivým jazykem Petra Bahníka, historika, výtvarníka, pedagoga a publicity a  měla by být v knihovně každého dítka ve věku od 10 let.

V knize se setkáme s historickými i téměř pohádkovými příběhy, které autor sesbíral ze starých literárních pramenů a sestavil do souvislého proudu vyprávění, jež dává vyniknout jejich poselství. Vstupme tedy do světa, v němž hodnoty jako čest, vlast a rodina nebyly prázdnými pojmy a slovo rytíř neoznačovalo jen muže ve zbroji. Volně navatující druhý díl přináší pověsti a legendy z doby křesťanské.

Detailní informace

Detailní popis produktu

České pověsti a legendy z dob pohanských.

Evropský středověk dal vzniknout ideálu rytíře, čestného bojovníka, ochránce slabých a strážce práva. V české kultuře nám tento ideál připomínají staré erby, trosky hradů, brnění zámeckých zbrojnic, ale především četné báje a pověsti. Patrně nejznámější z nich vypravuje o rytířích spících v hoře Blaník, kteří se probudí a pomohou v čase tísně. Tak jako každý příběh, je i blanická pověst poselstvím. Čeští rytíři skutečně čekají na probuzení, nikoli však v hoře, ale ve vnímavých srdcích. Právě jim je určena kniha hrdinských příběhů, kterou držíte v ruce. Autor je vypsal ze starých pramenů a sestavil do knihy jednak proto, že obraz české minulosti zprostředkovaný historickou vědou je neúplný bez znalosti slovesných tradic, které spoluutvářely její kulturu, a jednak z přesvědčení, že hodnoty spjaté s rytířským ideálem jsou dnes možná ještě potřebnější než kdysi.

V knize se setkáme s historickými i téměř pohádkovými příběhy, které autor sesbíral ze starých literárních pramenů a sestavil do souvislého proudu vyprávění, jež dává vyniknout jejich poselství. Vstupme tedy do světa, v němž hodnoty jako čest, vlast a rodina nebyly prázdnými pojmy a slovo rytíř neoznačovalo jen muže ve zbroji.

 

Petr Bahník je historik, výtvarník, pedagog a publicista.

V knize naleznete legendu jak vznikla hora Říp nebo se dozvíte původ rytířstva. Jsou v ní pověsti a legendy z Čech, Lecha, o muži jménem Krok, o Bivojovi z rodu Štrossova, o Prostislavovy Chlumským, legenda o Horymírovi, Koldoj, syn Pětimerův, Nezamysl, Kadan a Bezděk a mnohem více. Každý se dozví o pověsti a legendě ze svého města i místa (Bílina, Koda, Domaslav, Stadice, Střekov, Žatec, Písnice a další)

  • Počet stran: 280
  • Vazba: pevná
  • Rok vydání: 2016
  • Jazyk: česky
  • Rozměr: 168 x 242 x 22 mm
  • Hmotnost: 641g

Doplňkové parametry

Kategorie: Školáci a předškoláci
Věk: 10 let +

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: